Če imate ali ste imeli kolo, ste verjeno imeli opravka z zračnicami v pnevmatikah. Posledično ste verjetno imeli tudi težave s predrtjem zračnic, ker ste povozili kak trn ali zapeljali čez kaj ostrega. Če ste želeli imeti boljši oprijem pnevmatik, ste znižali tlak v kolesih, kar je pametna ideja, v kolikor ne zadenete kaj trdega in utrpite tako imenovani ''snake bike'' predrtje. Rešitev za vse te probleme? Sistem Tubeless!
Kot nam že ime samo pove, je to sistem namestitve pnevmatike brez zračnice. To je mogoče narediti z pnevmatikami, ki imajo lastnost Tubeles Ready. Po navadi je to napisano na stranici plašča z kraticama TR. Potrebni so še platišče primerno za Tubeless, poseben lepilni trak za obroč in ventil, ki naredijo platišče neprodušno. Sistem Tubeless pa ne deluje brez tesnilne tekočine, ki zatesni vse majhne luknje med plaščem in pnevmatiko.
Kakšne so prednosti Tubeless sistema?
V gorskem kolesarstvu se z uporabo večjih dimenzij pnevmatik, tlak v njih niža, kaj je bolj primerno za Tubeless sisteme.
Majhne luknjice povzročene od trnov se običajno s pomočjo tesnilne tekočine takoj zatesnijo, tako da ne izgubite zračnega pritiska in morda nikoli ne zveste da ste sploh imeli gumo predrto.
Tlak v pnevmatikah je mogoče precej znižati, saj ni bojazni, da bi platišče in guma stisnila zračnico in jo pri tem predrla, kar pripomore k boljšemu oprijemu in kakovosti vožnje po terenu.
Tubeless sistem je lažji kot sistem z zračnico
Kotalni upor je manjši, tako da se kolo kotali hitreje.
Kakšne so slabosti Tubeless sistema?
Zahtevnejša namestitev Tubeless sistema, kot zamenjava zračnice
Vzdrževanje – potrebno dotočiti tesnilno tekočino vsake 3 - 6 mesecev
V kolikor nimate plašča in platišča kompatibilnega z Tubeless sistemov bo zadeva precej dražja kot nakup zračnice.
Izboljšan Tubeless sistem z Tubeless inserti
Zadnja leta je zaradi vse širših plaščev, nizkih pritiskov v gumah, višjih hitrosti in zahtevnejših terenov, vse več povpraševanja po ''tubeless insertih'' . Tubeless inserti ne nudijo le zaščite za obroč, vendar tudi izjemno stabilnost plašča, ki pri agresivnih zavojih preprečuje zvijanje gume.
Če iščete popolno zaščito za vaš obroč in izjemno stabilnost v zavojih, je prava izbira CushCore. Insert CushCore je sicer nekoliko težji in dražji od konkurence. Ob normalni vožnji so konkurenčni izdelki uporabni sezono ali dve, med tem, ko je CushCore skoraj neuničljiv.
Prednosti:
Zmanjša možnost za predrtje platišča
Poveča oprijem in omogoča vožnjo z nižjim pritiskom
Ščiti obroč pred udarci in poškodbami
Omogoča vožnjo tudi s praznim kolesom
Kompatibilen z vsemi aluminijastimi in karbonskimi obroči
Slabosti:
Dodatna teža
Zahtevnejša montaža
Umazanija pri menjavi platišča
Dodatni stroški
Problemi s Tubeless sistemom
Običajno se Tubeless sistem brez težav bori s trni in ostalimi ostrimi predmeti in kljub penastim insertom obstaja možnost, da plašč preluknjate ali celo prerežete na kakšni ostri skali. Običajno je tesnilna tekočina kos majhnim luknjam, vendar večji luknji pa žal nebo in bo potrebno drugače ukrepati.
Ena od rešitev so t.i. črvi. To so podolgovate tesnilne palčke, jih z pomočjo kvačke zarinemo v nastalo luknjo. Črvi v notranjosti gume naredijo kepo, katera bi morala brez težav zatesniti precej veliko luknjo.
Druge možnost je zalepiti fliko ali del stare zračnice na notranjo stran plašča, kjer je luknja. V kolikor je vreznina precej večja jo lahko tudi zašijemo. V kolikor želimo da je luknja popolnoma neprodušna lahko kombiniramo šivanje luknje z fliko iz notranje strani. Če še kje ostanejo male luknjice, jih bo zatesnila tesnilna tekočina.